145k views
2 votes
If you dilute a 20.0 mL of a 3.5M solution to make 90.0 mL solution what is the molality of the dilute solution?

Given:

unknown:


show work:

User SafaOrhan
by
7.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Molality of the diluted sample is 0.778 M

Step-by-step explanation:

Given -

Molality of the original solution = 3.5 M

Volume of the original solution = 20 mL

Volume of the diluted solution = 90 mL

Molality of the diluted sample = X

As we know

Molality of the original solution * Volume of the original solution = Volume of the diluted solution * Molality of the diluted sample

Substituting the given values, we get -


3.5 * 20 = 90 * X\\X = 0.778M

Molality of the diluted sample is 0.778 M

User Iuiz
by
7.5k points