menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the price per ounce of a 32‑ounce box of cereal priced at $4.16? 11 cents / ounce 12 cents / ounce 13 cents / ounce 14 cents / ounce
asked
Jun 20, 2022
234k
views
3
votes
What is the price per ounce of a 32‑ounce box of cereal priced at $4.16?
11 cents / ounce
12 cents / ounce
13 cents / ounce
14 cents / ounce
Mathematics
high-school
Dader
asked
by
Dader
5.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
Answer:
13 cents / ounce
Explanation:
$4.16÷32= $0.13 cents/ounce.
Qiqi Abaziz
answered
Jun 26, 2022
by
Qiqi Abaziz
4.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Other Questions
What number is halfway between 0 and 18
how long Will it take for $7000 investment to grow to $7553 and the annual rate of 3.4% compounded quarterly assume that no withdrawals are made
Need answer to math problem!!!
Which property is shown in the problem below? -8(x-3y-9) = -8x+24y+72 A the associative property B the commutative property C the distributive property D the division property ASAP
What is the domain and range?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org