234k views
3 votes
What is the price per ounce of a 32‑ounce box of cereal priced at $4.16?

11 cents / ounce

12 cents / ounce


13 cents / ounce


14 cents / ounce

User Dader
by
5.8k points

1 Answer

1 vote

Answer:

13 cents / ounce

Explanation:

$4.16÷32= $0.13 cents/ounce.

User Qiqi Abaziz
by
4.8k points