103k views
2 votes
The minute hand on a clock is 9 centimeters long and travels through an arc of 252 degrees every 42 minutes. To the nearest tenth of a centimeter, how far does the hand travel during a 42-minute period? (Use *insert pi symbol here* to approximate your answer) (Hint:Find the arc length)

User Yoosha
by
6.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

39.6 cm

Explanation:

Applying

s = 2πrθ/360................ Equation 1

Where s = length of an arc or distance traveled by the minutes hand of the clock during the 42 munites, r = length of the minutes hand of the clock, θ = Angle traveled by the minute hand of the clock for every 42 minutes

From the question,

Given: r = 9 cm, θ = 252°

Constant: π = 22/7 = 3.14

Substitute these values into equation 1

s = (2×3.14×9×252)/360

s = 39.564

s = 39.6 cm

User Gssi
by
7.3k points