147k views
2 votes
is an unlevered firm with a total market value of $3,900,000 with 60,000 shares of stock outstanding. The firm has expected EBIT of $220,000 if the economy is normal and $280,000 if the economy booms. The firm is considering a $975,000 bond issue with an attached interest rate of 6 percent. The bond proceeds will be used to repurchase shares. Ignore taxes. What will the earnings per share be after the repurchase if the economy booms

User Dom Day
by
6.1k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Earnings per share= $3.58

Step-by-step explanation:

Earnings per share(EPS) = Earnings attributable to share/Number of shares

Price per share = $3,900,000/60,000=$65 per share

The units of shares to be re-purchased with debt proceed

= The proceeds from debt/share price

=$975,000/$65= 15,000

The number of shares outstanding after repurchased = 60,000-15,000= 45,000 units

EBIT 220,000

Less interest (6%×975,000) (58,500)

Earnings attributable to shares 151,500

Earnings per share 151,500/45,000 units=$3.58

Earnings per share= $3.58

User AntonyW
by
7.2k points