202k views
4 votes
Write the expression for this problem:

The pizza place sold 1 pizza for 8$ and it costs 0,25$ per garnish.

User Sun Junwen
by
5.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

8 + 0.25g

Explanation:

(g is the variable for garnish)

User Andrej Sramko
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.