118k views
2 votes
Sofia got a loan to buy a car. She gets a loan for 4,000 at 10% for 3 years. How much will Sofia owe in simple interest? * $12,000 $400 $40 $40,000

User Vincente
by
7.0k points

1 Answer

5 votes

Answer:

See Explanation

Step-by-step explanation:

The formula for simple interest is;

I=PRT/100

Given that;

P = $4,000

R = 10%

t = 3 years

Hence, we now substitute into the formula;

I = 4,000 * 10 * 3/100

I = $1200

Total amount owed = principal + interest

Total amount owed = $1200 + $4,000

Total amount owed = $5200

User DrWeeny
by
7.9k points