166k views
5 votes
Tyler pays $22.10 for 2.6 pounds of chocolate covered cherries. What is the price per pound of the chocolate covered cherries?

User Ayon
by
5.1k points

2 Answers

7 votes

Answer: 8.50

Step-by-step explanation: 8.50

Explanation:

Divide $22.10 over 2.6 pounds of covered cherries

User Thenetimp
by
4.7k points
2 votes

Answer:

$8.50

Explanation:


(y)/(22.10) =(1)/(2.6)

2.6 × y = 22.1 × 1

2.6y = 22.1

2.6y ÷ 2.6 = 22.1 ÷ 2.6

y = 8.5

User Codingmonkey
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.