200k views
2 votes
Dinitrogen oxide (N2O) gas was generated from the thermal decomposition of ammonium nitrate and collected over water. The wet gas occupied 123 mL at 21◦C when the atmospheric pressure was 760 Torr. What volume would the same amount of dry dinitrogen oxide have occupied if collected at 760 Torr and 21 ◦C? The vapor pressure of water is 18.65 Torr at 21◦C. Answer in units of mL.

1 Answer

6 votes

Answer:

119.98 mL

Step-by-step explanation:

Initial volume V1 = 123 ml

Initial temperature = T1 = 21◦C + 273 = 294 K

Initial pressure P1 = 760 Torr - 18.65 Torr = 741.35 Torr

Final volume V2= ???

Final temperature = T2= 21◦C + 273 = 294 K

Final pressure P2 = 760 Torr

From;

P1V1/T1= P2V2/T2

P1V1T2 = P2V2T1

V2 = P1V1T2/P2T1

V2= 741.35 * 123 * 294/760 * 294

V2 = 119.98 mL

User Mechanic
by
7.0k points