92.4k views
1 vote
Which unit rate is the lowest price per ounce?

Choice A: 6 ounces of chocolate chips for $2.49
Choice B: 8 ounces of chocolate chips for $3.32

User Rasmus Kaj
by
5.0k points

2 Answers

6 votes

Answer:

none there the same amount

Explanation:

User John Hascall
by
5.5k points
1 vote

Answer:

they are equal

Explanation:

If you divide 2.49 by 6 you get .415 and you get the same if you do 3.32 by 8

User Keith Patton
by
4.5k points