106k views
4 votes
What is the height of a copper cylinder ( ρCu = 8.96 gcm-3) of diameter 10 cm with a mass of 10 kg ?

User MitchellK
by
7.4k points

1 Answer

0 votes

Answer:

h=0.142m=14.2cm

Step-by-step explanation:

ρ=8.96 g/cm3=8960 kg/m3

d=0.1m

ρ=m/V - - >ρ=m/[π*((d/2)^2) *h] - - >

8960=10/[π*((0.1)^2) *h] - - >

h=0.142m

User Trusk
by
6.8k points