209k views
4 votes
a man sold an article at a gain of 5 percent if it had sold for rs 16.30 less he would have suffered a loss of 5 percent find the cost price?​

User Venpa
by
7.3k points

1 Answer

1 vote

Answer:

Explanation:

let CP of the article = x

at 5% gain, SP of article = x + (5/100)x = 1.05x

at 5% loss, SP of article = x - (5/100)x = 0.95x

given that 1.05x - 0.95x = 16.5

⇒ 0.1x = 16.5

⇒ x = 16.5/0.1

⇒ x = Rs. 165.

The cost price of the article is Rs. 165.

User Graceanne
by
7.7k points