46.9k views
5 votes
If the price of 23 toys are $276, then what will be the price (Rs.) of 12 toys​

1 Answer

4 votes

Answer:

Price of 23 toys = $276

Price of 1 toy =


276 / 23 \\ = 12 \: dollars

Price of 12 toys =?

Price of 12 toys =


12 * 12 \\ = 144 \: dollars

User Rocking
by
7.6k points