192k views
3 votes
A random sample of 25 items is drawn from a population. The sample mean is 850 and population standard deviation is 15. Find a 90% confidence interval

User Moujtahed
by
6.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

The 90% confidence interval of the mean

(846.154, 853.846)

Explanation:

Step(i):-

Given that the sample size 'n' = 25

Given that the sample mean (x⁻) = 850

The standard deviation of the Population (σ) = 15

Level of significance = 0.10

Step(ii):-

The 90% confidence interval is determined by


(x^(-) - Z_(0.05) (S.D)/(√(n) ) , x^(-) + Z_(0.05) (S.D)/(√(n) ) )


(850 - 1.282(15)/(√(25) ) , 850+ 1.282 (15)/(√(25) ))

(850 - 3.846 , 850 + 3.846)

(846.154 , 853.846)

Final answer:-

The 90% confidence interval of the mean

(846.154, 853.846)

User Allen Hamilton
by
6.9k points