133k views
3 votes
Find the unit rate.
$11.40 for 5 cans
What is the unit rate
per can?

User Lgwest
by
6.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$2.28 per Can

Explanation:

The unit in this problem is cans. to get the price per can divide $11.4 by 5. This way you get price per can.

User Sanedroid
by
7.1k points