menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 2-gallon jug of juice costs $14.72. What is the price per cup?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 2-gallon jug of juice costs $14.72. What is the price per cup?
asked
Oct 11, 2022
47.4k
views
5
votes
A 2-gallon jug of juice costs $14.72. What is the price per cup?
Mathematics
college
Will Farrell
asked
by
Will Farrell
7.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
5
votes
$0.46
It’s 16 cups in a gallon.
16*2=32
32 cups in 2 gallons.
Divide the price by the number of cups to get the answer.
Nsinvocation
answered
Oct 14, 2022
by
Nsinvocation
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Answer:
3we
Explanation:
rffd
Tigrish
answered
Oct 17, 2022
by
Tigrish
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org