47.4k views
5 votes
A 2-gallon jug of juice costs $14.72. What is the price per cup?

2 Answers

5 votes
$0.46

It’s 16 cups in a gallon.
16*2=32
32 cups in 2 gallons.
Divide the price by the number of cups to get the answer.
User Nsinvocation
by
5.3k points
3 votes

Answer:

3we

Explanation:

rffd

User Tigrish
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.