149k views
18 votes
Kelly wants gummy bears. She can buy an 8 oz. bag for $0.88, a 12 oz. bag for $1.20, or a

24 oz. bag for $2.16. Which bag should Kelly buy to get the best deal?

1 Answer

5 votes

Answer:

I believe it would be the last one (24 oz. for $2.16)

Explanation:

The 8 oz. for $0.88 cents would cost 0.11 cents (0.88 divided by 8)

The 12 oz. for $1.20 cents would cost 0.1 cents (1.20 divided by 12)

The 24 oz. for $2.16 cents would cost 0.09 cents (2.16 divided by 24)

So since .09 is the lowest number that makes it cost less

I believe this is the answer don't quote me on this.

User Leonard Ge
by
7.0k points