154k views
3 votes
How far must 5N force pull a 50g toy car if 30J of energy are transferred?​

1 Answer

4 votes

Answer: 6 m

Step-by-step explanation:

30 = 5 * d

d = 30/5

d = 6 m

User Xeaza
by
6.8k points