Answer:
n = 110
Explanation:
Margin of Error :
Zcritical * s/ sqrt(n)
s = standard deviation = 4
Margin of Error = ±0.75
Zcritical at 95% level of confidence = 1.96
Margin of Error = Zcritical * s/ sqrt(n)
0.75 = 1.96 * 4 / sqrt(n)
0.75 = 7.84 / sqrt(n)
Take the square of both sides
0.5625 = 61.4656 / n
0.5625 * n = 61.4656
0.5625 = 61.4656
n = 61.4656 / 0.5625
n = 109.27217
About 110 samples