56.0k views
0 votes
3. A box containing 90 oz. of cereal cost $4.50. What is the price per ounce

User Juwalter
by
7.7k points

2 Answers

5 votes

Answer:0.05 per oz.

Step-by-step explanation: divide 4.50 by the oz

User Bleyk
by
7.8k points
2 votes

Answer: 0.05$ per ounce

Explanation:

User Mrmashal
by
8.0k points