75.0k views
1 vote
the cost of 12 cans of cat food at Pete's Pets, including $0.72 sales tax, is $9.60. What is the cost of one can, NOT including sales tax

User Gates
by
7.1k points

1 Answer

4 votes

Answer:

.74

Explanation:

9.60 - .72= 8.88

8.88 / 12 =.74

hope this helps

User Dan Radu
by
6.7k points