47.9k views
2 votes
Apples cost $1.99 per pound.

How much do 3.25 pounds of apples cost?

User Grant Paul
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

$6.47

Explanation:

set up a ratio


(1.99)/(1) =(x)/(3.25)

cross multiply

6.47=x

User Mrmoje
by
6.8k points