171k views
5 votes
the local market is selling a pound of bananas for $0.55. if you bought 8 bananas for $1.44, what is the unit rate?

1 Answer

7 votes

Answer:

$0.18

Explanation:

Given that :

Number of bananas purchased = 8

Cost at which the 8 bananas were purchased = $1.44

The unit price of bananas can be obtained using the relation :

Total Cost of bananas / number of bananas

Unit price = $1.44 / 8

Unit price = $0.18

Price per unit of banana = $0.18

User Suman Banerjee
by
5.8k points