182k views
1 vote
michaela spent $33 on 3 rose bushes and 3 pots of ivy. totsakan spent $92 on 12 rose bushes and 4 pots of ivy. find the cost of one rose bush and the cost of one pot of ivy​

1 Answer

5 votes

Answer:

One rose bush costs $6

One pot of ivy costs $5

Explanation:

Set up an equation:

Variable x = cost of rose bushes

Variable y = cost of pots of ivy

3x + 3y = 33

12x + 4y = 92

I will use substitution to first solve for x:

3y = 33 - 3x

Divide both sides by 3

y = 11 - x

Substitute y value for 11 - x:

12x + 4(11 - x) = 92

Use distributive property

12x + 44 - 4x = 92

Combine like terms

8x + 44 = 92

8x = 48

Divide both sides by 8

x = 6

Solve for y by plugging in 6 for the x value:

3(6) + 3y = 33

18 + 3y = 33

3y = 15

Divide both sides by 3

y = 5

Check work:

3(6) + 3(5) = 33

18 + 15 = 33

33 = 33

Correct

User Doug Hudgeon
by
5.3k points