12.4k views
5 votes
The radius of a circle is 5 m. Find its circumference in terms of \piπ.

User Ilene
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

Answer: C≈ 31.42m

C=2πr=2·π·5≈31.41593m

Step-by-step explanation: hope this helps

User Pavel Bariev
by
6.6k points