Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
a. . Compute the sales for November.
This will be:
= ($96,000 - $78,800) / 10%
= $17200 / 10%
= $17200/0.1
= $172,000
b. Compute the sales for December.
This will be:
= $78800 / (10% + 30%)
= $78800 / 40%
= $78800 / 0.4
= $197000
c. Compute the cash collections from sales for each month from January through March.
January cash collection:
= ($172000 × 10%) + ($197000 × 30%) + ($135000 × 60%)
= $17200 + $59100 + $81000
= $157300
February cash collection:
= ($197000 × 10%) + ($135000 × 30%) + ($152000 × 60%)
= $19700 + $40500 + $91200
= $151400
March cash collection:
= ($135000 × 10%) + ($152000 × 30%) + ($167000 × 60%)
= $13500 + $45600 + $100200
= $159300