180k views
4 votes
"You go shopping and notice that 25 kg of PEI’s Famous Potatoes cost $12.95, and 10 kg of Idaho’s Potatoes cost $5.78.

Which is the better deal?

Justify your answer."

User Patriciasz
by
5.7k points

1 Answer

6 votes

Answer:

PEI famous potato is a better deal

Explanation:

Given that :

PEI potato :

25kg costs $12.95

Price per kg :

$12.95 / 25 = $0.518 per kg

IDAHO Potato :

10kg costs $5.78

Price per kg:

$5.78 / 10

= $0.578 per kg

0.518 < 0.578

Hence, PEI famous potato is a better deal

User The Tokenizer
by
5.1k points