52.5k views
3 votes
A box of 3 picture hangers sells for $2.22. What is the unit rate

A box of 3 picture hangers sells for $2.22. What is the unit rate-example-1

1 Answer

4 votes

Answer:

0.74 cents each unit piece

Explanation:

2.22 ÷ 3 = 0.74

User Chandrashekar
by
4.5k points