134k views
4 votes
A package of 8 batteries costs $4.72. What is the cost per battery?

(hint:find the unit cost, or the cost of one battery

User Nitesh
by
7.5k points

2 Answers

5 votes
4.72 / 8 = .59
.59 a battery
User Escouten
by
7.6k points
2 votes
divide 4.72 by 8
each battery costs $0.59
User Potatosalad
by
7.5k points