184k views
3 votes
8cups for $4
what is the unit rate

User Thatzprem
by
5.6k points

1 Answer

4 votes

2 cups per dollar this is why

8 Cups ÷ 4

4 dollars ÷ 4

=

2 Cups

1 dollar

=

2 Cups

dollar

User Dagw
by
5.2k points