128k views
5 votes
Your cell phone plan is by the minute. each minute of use cost $0.10. create a relation that represents the amount spent, A, per minute, m, of call time. Then, use the relation to find the amount spent if you talk 65 minutes.



User Hamdi
by
6.0k points

1 Answer

0 votes

Answer:

Talking 65 minutes, $ 6.50 must be paid.

Explanation:

Since your cell phone plan is by the minute, and each minute of use cost $ 0.10, to create a relation that represents the amount spent, A, per minute, m, of call time, and then use the relation to find the amount spent if you talk 65 minutes, the following calculations must be performed:

0.10 x M = A

0.10 x 65 = A

6.50 = A

Thus, talking 65 minutes, $ 6.50 must be paid.

User KevBot
by
5.9k points