219k views
4 votes
Hunter bought a package of 12 pencils for $2.40. Write and solve an equation to determine the cost of each pencil in the package.

Perform each step:

Step 1: Identify the variable

Step 2: Identify the operation

Step 3: Write an equation

Step 4: Solve the equation

Step 5: Check your answer

Step 6: Write the answer in a sentence

User Mandell
by
5.2k points

1 Answer

4 votes
0.2 is the answer I just divided 2.40 by 12 and got 0.2 and to check my work I multiples 0.2 times 12 ( I used a calculator)
User Kamran Khatti
by
5.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.