171k views
1 vote
A 3-gallon bucket of paint costs $117.72. What is the price per quart?

User Akosua
by
5.0k points

1 Answer

6 votes

Answer:

9.81 per quart

Explanation:

Well so we know a quart is equal to 0.25 gallons

We know that 0.25 gallons x 12 = 3 gallons

if you were to convert 3 gallons into quarts you would get 12

117.72/12 = 9.81

9.81 x 12 = 117.72

User Joep Weijers
by
5.2k points