175k views
1 vote
A constant net force of 20 N is applied to a 32kg car, causing it to speed up from 4.0 to 9.0 m/s. How long is the force applied

1 Answer

7 votes

Answer:

8 seconds

Step-by-step explanation:

From Newton's second law;

Ft = m(v-u)

F = Force applied

t = time taken

v = final velocity

u = initial velocity

20 * t = 32 (9 - 4)

20t = 32 * 5

t = 32 * 5/ 20

t = 8 seconds

User Matthew Hazzard
by
6.8k points