229k views
1 vote
Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea

bags could he buy for $20?

User Jat
by
6.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

Unit Rate:5 teabags for 1$

teabags for $20: 100

Explanation:

make 3/15 a fraction

simplify

multiply 20 times 5

User Arran
by
5.4k points
6 votes
Unit rate: 5 tea bags per dollar
He can buy 100 tea bags for $20
User Vincent Doba
by
5.0k points