Answer:
Purchases= $330,000
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Sales:
August $540,000
September $580,000
Abet's cost of goods sold is 60% of sales dollars.
Abet wants a merchandise inventory balance equal to 25% of the following month's expected cost of goods sold.
To calculate the purchases for August, we need to use the following formula:
Purchases= sales + desired ending inventory - beginning inventory
Purchases= (540,000*0.6) + (580,000*0.6)*0.25 - (540,000*0.6)*0.25
Purchases= 324,000 + 87,000 - 81,000
Purchases= $330,000