165k views
5 votes
Which is the better deal: $4.47 for 3 liters or $7.25 for 5 liters? Explain why.

User Kalsowerus
by
5.7k points

2 Answers

2 votes

Answer:

I think the same

Explanation:

User Himanshu Arora
by
5.8k points
4 votes

Answer:

$7.25 for 5 liters

Explanation:

If you get the unit rate of $4.47 for 3 liters it is 1.49 per liter.

1.49 x 5 = 7.45

Therefore, $7.25 for 5 liters is a better deal than $7.45 for 5 liters.

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.