210k views
3 votes
Gabriella bought three melons for 7.50 how many melons can April buy if she has 17.50

1 Answer

3 votes

Answer:

7 melons

Explanation:

So we first figure out the unit price of each melon by dividing 7.5 with 3 and you get $2.5 per melon. Then you divide 17.5 by 2.5 and then you should get 7.

User Jalanda
by
5.2k points