64.5k views
4 votes
Ex 4) Find the unit price for 6.5 pounds of apple for $12.95.

Is Ms. Chen correct? Explain your answer.

PLS HELO ASAP

Ex 4) Find the unit price for 6.5 pounds of apple for $12.95. Is Ms. Chen correct-example-1
User CrouZ
by
6.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

No Ms Chen is not correct and the price is $1.99 per pound

Explanation:

Ms Chen is not correct because she did the division wrong. She was supposed to divide the price by the pounds but she divided the pounds by the price. The correct way of doing this would be dividing $12.95 by 6.5 which gets you 1.99230769 but since this is money that rounds to $1.99 per pound

User Chau Giang
by
6.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.