3.0k views
2 votes
What’s the answer and what’s the solution to the answer ?

What’s the answer and what’s the solution to the answer ?-example-1
User DarenW
by
5.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

12 Doughnuts for $7.68 = $0.64 per doughnut

Explanation:

3 Doughnuts for $2.25

5 Doughnuts for $3.25

12 Doughnuts for $7.68

2.25 / 3 = $0.75 per doughnut

3.25 / 5 = $0.65 per doughnut

7.68 / 12 = $0.64 per doughnut

User Alan Kinnaman
by
6.1k points