63.2k views
5 votes
The total cost of 5 boxes of pasta is $13.00. There are 12 ounces of pasta in each box. Each box of pasta costs the same amount. What is the cost, in dollars, for 1 ​ounce ​of pasta? Round your answer to the nearest cent.

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.22

Explanation:

The computation of the cost of one ounce of pasta is shown below:

Since there is a total cost of 5 pasta boxed is $13

So for one box, the cost is

= $13 ÷ 5

= $2.6

And, there is 12 pasta ounces in each box

So the cost of one ounce of pasta would be

= 1 × $2.6 ÷ 12

= $0.22

User Yitzy
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories