108k views
4 votes
At one store, you can purchase 7 apples for $5.46. At another store, you can get 5 apples for $3.95. Which is the better deal?

User Jenee
by
4.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

5 apples for 3.95 is the better deal

Explanation:

If you divide 7 by 5.46 you should get roughly 1.28, so $1.28 per apple

and if you divide 5 by 3.95 you should get roughly 1.26, meaning $1.26 per apple. You can verify this by multiplying 1.26 by 5 and 1.28 by 7

User Feca
by
5.3k points
5 votes

Answer:

It is 1 cent cheaper to pay 5.46 for 7 apples.

Explanation:

Find the unit rate:

5.46 /7 = 0.78

This is the cost for 1 apple

3.95/5 = 0.79

This is the cost for 1 apple

User Sanjeev Gupta
by
4.8k points