89.6k views
3 votes
If 250g of tomatoes cost $6 what is the cost of 1 kg of tomatoes​

1 Answer

4 votes

Answer: 24

Step-by-step explanation: there are 1000g in a kg which means 250g is 1/4 of a kg, so we need to multiply 250 and 6 by 4, so we get our answer of $24/kg of tomatoes.

User Hongkun Wang
by
4.5k points