178k views
2 votes
Mrs. Koch is Improving in her Golf Game. She makes about 60% of her putts.

If she has 10 putts, what is the
Probability she makes all of them?

User Fmt
by
7.3k points

1 Answer

4 votes

Answer:

most likely / 16 2/3

Explanation:

60% = 10

60/10 = 100/x

x= 50/3

50/3 = 16 2/3

User Funwhilelost
by
6.6k points