61.2k views
5 votes
The typical dosage of statin drugs for the treatment of high cholesterol is 10 mg. Assuming a total blood volume of 4.5 L, calculate the concentration of drug in the blood in units of % (w/v)

User Rhak Kahr
by
6.5k points

1 Answer

3 votes

Answer:

1.904 ppm

Step-by-step explanation:

Concentration of drug in units of ppm = mass of solute / (mass of solution ) × 1000000

mass of blood = density of blood × volume = 1.05 g / ml × 5000 ml = 5250 g

mass of solution = mass of blood + mass of solute ( statin) = 5250 + 0.01 g = 5250.01 g

Concentration of drug in units of ppm = (0.01 g / 5250.01 g) × 1000000 = 1.904 ppm

I hope this helps!!

User Glenn Sandoval
by
7.6k points