48.5k views
4 votes
The distance traveled varies directly with the time traveled.if a car has traveled 328.5 miles in 7.3 hours,how many hours will it take to travel 83.8 miles

2 Answers

5 votes

Answer:

about 1.86 hours

Explanation:

Distance = rate x time

328.50 = r(7.3) Divide both sides by 7.3

45 is rate. This means that the car travels 45 miles in one hour. Use this for the question

distance = rate x time

83.8 = 45t Divide both sides by 45 to find the time.

t is about 1.86 hours.

User Katee
by
7.5k points
2 votes

The car travelled 328.5 miles in 7.3 hours -> Its average speed was 328.5 : 7.3 = 45 (mph).

Therefore, to travel 83.8 miles, it will take 83.8 : 45 = 1.86222.. (hours)

User WHITECOLOR
by
7.5k points