Answer:
a) 7.34 meters
b) 2.446 seconds
Step-by-step explanation:
Part a)
First take note.
Initial velocity = 12
Initial horizontal velocity = 0
Initial vertical velocity = 12
If something is launched straight up in the air, it is launched at angle of 90 degrees.

This equation defines the maximum height of a projectile above its launch position.
= maximum height
= initial velocity in the y direction
= gravity
We are given


Lets solve for
.



meters
Part b)

Note x = angle
This is the time of flight for a projectile both launched and impacting on a flat horizontal surface.
We are given.



Lets solve for
.




seconds