19.3k views
4 votes
A 3-pack of plastic cups costs $2.20. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

User Variant
by
5.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

73 cents

Explanation:

$2.20/3 = $0.73 = 73 cents

User Mickel Sierra
by
5.4k points