108k views
5 votes
HELPPPMHURRY. PLEASEEE

HELPPPMHURRY. PLEASEEE-example-1

2 Answers

2 votes

Answer: 2.19

Step-by-step explanation: the equation to solve this is y/x= cost per pound (6.57/3=c)

6.57 divided by 3 = 2.19 per pound

User Vilsepi
by
5.4k points
4 votes

Answer:

The constant of proportionality is 2.19

Explanation:

$6.57 ÷ 3 = $2.19

User Kamaradclimber
by
5.1k points