137k views
0 votes
Which is a better deal 26.5 litres of gas for $26.29 or 34.8 litres of gas for $35.32

User Sbat
by
7.8k points

1 Answer

1 vote

Answer:

The first option

Explanation:

26.5 / 26.5 = 26.29/26.5

1 litre = $0,992075


34.8/34.8 = 35.32/34.8

1 litre = $1.014943

User YongJiang Zhang
by
7.2k points