45.5k views
3 votes
A 5-kilogram bag of cat food costs $14.85. What is the unit price?

User Ryan Cox
by
6.4k points

1 Answer

6 votes

Answer:

I believe the unit price would be $2.97

Explanation:

Hope this helps! :))
Please let me know if its incorrect.

User Pundit
by
5.3k points